TÜRKİYE OYUNCU BEYİNLER TURNUVASI
TURNUVA YÖNERGESİ

KONU:TÜRKİYE 2. OYUNCU BEYİNLER TURNUVASI

AMAÇ:Öğrencilerin zekâ gelişimine katkıda bulunmak, analitik düşünme teknikleri ile tanışmalarını ve bu becerilerini geliştirmelerini sağlamak, öğrencilere seçmeli zeka oyunları dersinde öğrendiklerini tekrar etme imkânı sunmak.

Genel Bilgiler

Turnuva, Türkiye genelindeki tüm resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine açıktır. (Bilim ve Sanat Merkezleri de okul olarak kabul edilecektir.)

Turnuva 3 kategoriden oluşacak ve turnuvaya tüm sınıflar düzeyinde katılım sağlanabilecektir: İlkokullar 1, 2, 3 ve 4. sınıflar, Ortaokullar 5, 6, 7 ve 8. sınıflar ve Liseler hazırlık sınıfı, 9, 10, 11 ve 12. sınıflar.

Turnuvaya katılım öncesinde kırtasiye ve sistem giderleri için 25 TL alınacak, turnuva sürecinde başka bir ücret talep edilmeyecektir.

Turnuvaya okullardan katılabilecek öğrenci sayısında bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Her öğrenci, sisteme kayıt olurken kişisel bilgileri ile birlikte danışman öğretmen bilgilerini de girmek zorundadır. Geçen yıl yapılan girişler sıfırlandığı için turnuvaya başvuracak öğrencilerin tekrardan başvuru yaparak bilgi girişi yapması gerekmektedir.

Turnuva 3 aşamadan oluşacaktır: İlk 2 aşama çevrim içi, final aşaması ise yüz yüze yapılacaktır. 1. aşamada il elemesi yapılacak ve katılan öğrencilerin %30’u 2. aşamaya geçmeye hak kazanacaktır. 2. aşama, tüm öğrenciler arasında il ve bölge fark etmeksizin yapılacak ve bu aşamaya katılan öğrencilerden %15’e giren öğrenciler Türkiye finaline katılma hakkı elde edecektir. Türkiye Finali, finale katılmaya hak kazanan öğrencilerin bulundukları illerin merkezlerinde, eş zamanlı olarak yapılacaktır.

Turnuva süresi tüm aşamalarda 90 dakikadır.

Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası örnek soruları, örnek çalışma kitapçığında yayımlanacaktır. Turnuvada sorulacak soruların zorluk dereceleri her aşamada farklı olabilir.

Türkiye finali il merkezlerinde yapılacak; finale kalan yarışmacılar ulaşım, yemek ve konaklama ihtiyaçlarını kendileri karşılayacaktır.

Turnuva soruları “Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu 1. ve 2. Derece Zeka Oyunları Öğreticiliği” programı ve MEB’in ortaokullar için uyguladığı “Seçmeli Zeka Oyunları Müfredatı” temel alınarak hazırlanacaktır.

Turnuva soruları, Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu usta eğitmenlerinden oluşan komisyon tarafından hazırlanacaktır.

Yarışma soru kategorileri aşağıdaki tablodadır.

 • 1. Sudoku
 • 2. Bölgesel Sudoku
 • 3. Kendoku
 • 4. Apartmanlar
 • 5. Çit
 • 6. Kakuro
 • 7. İşlem Karesi
 • 8. ABC Bağlama
 • 9. Sihirli Piramit
 • 10. Patika
 • 11. Amiral Battı
 • 12. Yıldız Savaşları
 • 13. Kare Karalama
 • 14. Çarpmaca
 • 15. Futoshiki
 • 16. Pentominolar
 • 17.Metaforms/Numbers/colours
  oyunları tarzı çıkarım soruları

Yarışmanın tüm aşamalarındaki sorular, yayımlanacak örnek kitapçıktaki sorulara benzer olacak olup, soruların zorluk dereceleri her aşamada ve seviyede değişkenlik gösterebilecektir. (Örneğin sudoku 6x6 olabileceği gibi 9x9 da olabilir.)

Turnuvaya ait bütün ayrıntılar “tr.tazof.org.tr” adresinden yayınlanacak, tüm duyurular da ayrıca yine bu adresten ve TAZOF sosyal medya hesaplarından yapılacaktır.

Turnuvaya Katılım

Turnuva başvurusu, turnuvanın 1. ve 2. Aşaması ve ödeme “tr.tazof.org.tr” adresi üzerinden çevrim içi olarak yapılacaktır.

Turnuvaya katılım için öğrencilerin en geç 01.04.2022 tarihine kadar tr.tazof.org.tr adresine girerek sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.

Turnuvaya katılım için öğrencilerin kayıtta istenen tüm bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. Yanlış bilgi verdiği tespit edilen öğrenciler turnuvadan diskalifiye edilir. TAZOF, gerektiğinde bilgilerin doğruluğunu tespit edebilmek için öğrenciden belge isteyebilir.

Turnuva Takvimi

Aşama
Deneme Sınavı
1.Eleme
2.Eleme
Türkiye Finali
Tarih
03.04.2022
17.04.2022
08.05.2022
29.05.2022
Saat
İlkokul: 16:00 Ortaokul ve Lise: 13:30
İlkokul: 16:00 Ortaokul ve Lise: 13:30
İlkokul: 16:00 Ortaokul ve Lise: 13:30
10:30

Turnuva takviminde yapılabilecek tüm değişiklikler “tr.tazof.org.tr” adresinde duyurulacaktır.

Kategorilere göre turnuvanın günü ve saati site üzerinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

Turnuva Puanlama Sistemi

Soruların puan dağılımı; çevrimiçi sınav sisteminde soruların yanında, finalde ise soru kitapçığının açıklamalar kısmında olacaktır.

Turnuvada cevaplama işlemini erken tamamlamak puan hesaplamasında ek puan getirmeyecektir.

Yanlış cevap verilen ve boş bırakılan sorular için “0” puan verilecek, eksi puan verilmeyecektir.

Turnuva puanlaması, çevrim içi sistemde işaretlenen, yüz yüze turnuvada ise cevap kâğıdına aktarılan cevaplara göre yapılacaktır. Soru kitapçığındaki çözümler dikkate alınmayacaktır.

Puanlamada standart sapma dikkate alınacaktır.

Turnuva sonuçları “tr.tazof.org.tr” ve “tazof.org.tr” adresinde yayınlanacaktır.

Eşitlik Bozma

1. Eleme turunda puan eşitliği durumunda %30’luk dilime giren son öğrencinin eş puanlıları da bir üst tura alınacaktır.

2. Eleme turunda puanların eşit olması durumunda 1. Eleme turunda alınan puanlar eşitliği bozmak için kullanılacaktır.

2. Eleme turunda hala puanların eşit olması durumunda dereceye girerek ödül kazananları belirlemek için öğrencilerin doğum tarihleri esas alınacaktır. Yaşı küçük olan öğrenci, yaşı büyük olan öğrencinin üstünde yer alacaktır.

Final turunda puan eşitliği olması durumunda sırasıyla önce 2. Eleme turunda alınan puan, hala eşitliğin bozulmaması durumunda 1. eleme turundan alınan puan, hala eşitliğin bozulmaması durumunda doğum tarihi eşitliği bozmak için kullanılacaktır.

Dikkat Edilecek Hususlar

Yarışmacıların çevrim içi turnuvada turnuva saatinde, yüz yüze turnuvada ise turnuva başlangıcından 15 dakika önce turnuvaya katılacakları salonda hazır bulunmaları gerekmektedir.

Türkiye Finaline katılım fotoğraflı kimlik belgesi veya okul öğrenci belgesi ile sağlanacaktır.

Soru kitapçığına ve cevap kâğıdına kişisel bilgiler (Adı Soyadı, T.C Kimlik No, Okul Adı, İl Adı) turnuva başlamadan önce eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Turnuva esnasında katılımcıların yanlarında cep telefonu, akıllı saat, hesap makinesi ve her türlü iletişim sağlayacak elektronik cihazlar getirmeleri yasaktır.

Turnuva katılımcıları turnuvaya gelirken yanlarında kalem, kalemtıraş ve silgilerini hazır bulunduracaklardır.

Turnuva esnasında katılımcıları rahatsız edici ses çıkaracak gıda maddelerinin tüketilmesi yasaktır.

Turnuva, salon başkanının “Turnuva başlamıştır.” duyurusu ile başlar, “Turnuva bitmiştir.” duyurusu ile son bulur.

Katılımcılar soru kitapçığını ve cevap kağıdını salon başkanına teslim etmek zorundadır.

Turnuvanın final aşamasında, salon başkanının “turnuva başlamıştır.” duyurusundan sonra turnuva salonundan ayrılan öğrenci geri alınmayacaktır.

Öğrenciler, turnuva başladıktan sonra ilk 10 dakika ve son 10 dakika salondan ayrılamazlar.

Tüm katılımcılar yönergede yazan maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

İtiraz

Turnuvaya yapılabilecek itirazlarla ilgili ayrıntılı bilgi her aşamada tr.tazof.org.tr adresinde “YARIŞMA KOMİTESİ” sekmesi altında yer alan “İTİRAZ KURULU” başlığı altında paylaşılacaktır.

Turnuvada yapılacak itirazlar itiraz kurulu tarafından değerlendirilecektir.

Ödüller

Turnuvaya katılan her öğrenciye dijital “Katılım Belgesi” verilecektir.

Turnuvanın 1. aşamasında, tüm kategorilerde, ilinde ilk 5’e giren öğrencilere ve danışman öğretmenlerine dijital “İl Başarı Belgesi” verilecektir.

Turnuvanın 2. aşamasında, tüm kategorilerde, dereceye giren ilk 5 öğrenciye ve danışman öğretmenlerine “küre” oyunu verilecektir.

Tüm kategorilerde Türkiye Finaline katılma hakkı elde eden öğrencilerin danışman öğretmenlerine Tazof Akademi eğitimlerinden birine katılma hakkı verilecektir.

Türkiye Finalinde tüm kategorilerde dereceye giren öğrenciler, aşağıdaki para ödüllerini almaya hak kazanacaktır:

Türkiye 1.si : 3500 TL
Türkiye 2.si : 2700 TL
Türkiye 3.sü : 2000 TL
Türkiye 4.sü : 1500 TL
Türkiye 5.si : 1000 TL
Türkiye 6.sı : 750 TL
Türkiye 7.si : 500 TL
Türkiye 8.si : 400 TL
Türkiye 9.su : 300 TL
Türkiye 10.su : 250 TL

Türkiye Finalinde, tüm kategorilerde dereceye giren ilk 5 öğrenciye madalya verilecektir.

Türkiye Finalinde tüm kategorilerde dereceye giren ilk 3 öğrencinin danışman öğretmenlerine federasyondan 1 ya da 2. Kademe eğitimlerinden herhangi birinden bir ücretsiz eğitim alma hakkı verilecektir. Bahsi geçen eğitimleri daha önce almış bir danışman öğretmenin bu hakkı kazanması durumunda, danışman öğretmene turnuva oyunlarından oluşan akıl oyunları seti verilecektir.

Türkiye Finallerine katılan tüm öğrencilere ve danışman öğretmenlerine “Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası Başarı Belgesi” verilecektir.

Turnuvada tüm kategorilerde öğrenci ve danışman öğretmenler hak ettiği tüm ödülleri alır.

Hak edilen tüm ödüller Türkiye Finali sonuçlandıktan sonra gönderilecektir.