TÜRKİYE OYUNCU BEYİNLER TURNUVASI
TURNUVA YÖNERGESİ

KONU:TÜRKİYE 4. OYUNCU BEYİNLER TURNUVASI

AMAÇ:Yarışmacıların zekâ gelişimine katkıda bulunmak, analitik düşünme teknikleri ile tanışmalarını ve bu becerilerini geliştirmelerini sağlamak.

GENEL BİLGİLER

Turnuva, katılmak isteyen tüm katılımcılara açıktır. Yaş, okul ya da ülke sınırlandırması bulunmamaktadır.

Turnuva 4 kategoriden oluşacaktır:
Junior: Anasınıfı, İlkokul 1 ve 2. Sınıflar
İlkokullar: İlkokul 3 ve 4. Sınıflar
Ortaokullar: 5, 6, 7 ve 8. sınıflar
Açık Kategori: Yaş sınırı olmaksızın katılmak isteyen herkes.

Turnuvaya katılım öncesinde kırtasiye ve sistem giderleri için 150 TL alınacak, turnuva sürecinde başka bir ücret talep edilmeyecektir.

Turnuvaya okullardan katılabilecek öğrenci sayısında bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Sisteme kayıt iki şekilde gerçekleştirilebilecektir:
a- Her öğrenci, sisteme kayıt olurken kişisel bilgileri ile birlikte danışman öğretmen bilgilerini de girerek kayıt olabilecektir.
Danışman öğretmen kendi paneli üzerinden öğrencileri kaydederek öğrencilerine kullanıcı adı ve şifre atayacaktır.
* Açık kategoriye kayıt olmak isteyen yarışmacılar bireysel kayıt yapacaklardır. Açık kategoride danışman ve okul bilgisi istenmeyecektir.
* Geçen yıl yapılan girişler sıfırlandığı için turnuvaya başvuracak yarışmacıların tekrardan başvuru yaparak bilgi girişi yapması gerekmektedir.

Turnuva 3 aşamadan oluşacaktır:
- Eleme turu çevrim içi, 2. Eleme ve final aşaması ise yüz yüze yapılacaktır. 1. aşamada il elemesi yapılacak ve katılan yarışmacıların %40’ı 2. aşamaya geçmeye hak kazanacaktır. TAZOF, katılım sayısına göre bu oranı arttırma yetkisine sahiptir.
- 2. aşama, tüm yarışmacılar arasında il ve bölge fark etmeksizin yapılacak ve bu aşamaya katılan yarışmacılardan %25’e girenler Türkiye finaline katılma hakkı elde edecektir. 2. Eleme turu, katılım yoğunluğu da göz önünde bulundurulmaya çalışılarak belirlenecek bölgelerde eş zamanlı olarak yapılacaktır.
- Türkiye Finali, Ankara’da belirlenecek olan sınav merkezinde gerçekleştirilecektir.

Turnuva süresi tüm aşamalarda 90 dakikadır.

Turnuvada deneme sınavı hariç tüm sınavlarda her kategoride 25 soru sorulacaktır. Soruların puan dağılımı kategorilere ve sınavlara göre farklılık gösterebilir.

Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası örnek soruları, örnek çalışma kitapçığında yayımlanacaktır.

2. Eleme turu ve Türkiye finali 6. Maddede belirtildiği şekilde yapılacak olup; yarışmacılar ulaşım, yemek ve konaklama ihtiyaçlarını kendileri karşılayacaktır.

Turnuva soruları “Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu 1. ve 2. Derece Zeka Oyunları Öğreticiliği” programı temel alınarak hazırlanacaktır.

Turnuva soruları, Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu usta eğitmenlerinden oluşan komisyon tarafından hazırlanacaktır.

Yarışmada yer alacak soru kategorileri aşağıda belirtilen listedeki gibidir:

  JUNİOR KATEGORİSİ SORU KONULARI


 • 1. Sudoku
 • 2. Apartmanlar
 • 3. Çit
 • 4. ABC Bağlama
 • 5. Sihirli Piramit
 • 6. Patika
 • 7. Yıldız Savaşları
 • 8. Kare Karalama
 • 9. Pentominolar
 • 10. Colours

İLKOKUL, ORTAOKUL VE AÇIK KATEGORİ SORU KONULARI


 • 1. Sudoku
 • 2. Bölgesel Sudoku
 • 3. Kendoku
 • 4. Apartmanlar
 • 5. Çit
 • 6. Kakuro
 • 7. İşlem Karesi
 • 8. ABC Bağlama
 • 9. Sihirli Piramit
 • 10. Patika
 • 11. Amiral Battı
 • 12. Yıldız Savaşları
 • 13. Kare Karalama
 • 14. Çarpmaca
 • 15. Futoshiki
 • 16. Pentominolar
 • 17.Metaforms/Numbers/Colours oyunları tarzı çıkarım soruları

Yarışmanın tüm aşamalarındaki sorular, yayımlanacak örnek kitapçıktaki sorulara benzer nitelikte olacaktır. Soruların zorluk dereceleri ve boyutları her aşamada ve seviyede değişkenlik gösterebilecektir. (Örneğin sudoku 6x6 olabileceği gibi 9x9 da olabilir.)

Turnuvaya ait bütün ayrıntılar “tr.tazof.org.tr” adresinden yayınlanacak, tüm duyurular da ayrıca yine bu adresten ve TAZOF sosyal medya hesaplarından yapılacaktır. Turnuva sürecinde yarışmacı panelinden yapılacak tüm duyurular, yarışmacılar tarafından okunmuş kabul edilecektir. Duyuruların yarışmacılar tarafından okunmaması sonucu yaşanacak hak mahrumiyetinden TAZOF sorumlu değildir.

TURNUVAYA KATILIM

Turnuva başvurusu, deneme sınavı, turnuvanın 1. aşaması ve ödeme “tr.tazof.org.tr” adresi üzerinden çevrim içi olarak yapılacaktır.

Turnuvaya katılım için yarışmacıların veya danışman öğretmenlerin en geç 03.03.2024 tarihine kadar tr.tazof.org.tr adresine girerek sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.

Turnuvaya katılım için yarışmacıların kayıtta istenen tüm bilgileri sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeleri gerekmektedir. Yanlış bilgi verdiği tespit edilen yarışmacılar turnuvadan diskalifiye edilecektir. TAZOF, gerektiğinde bilgilerin doğruluğunu tespit edebilmek için yarışmacıdan belge isteyebilir.

TURNUVA TAKVİMİ

Aşama
Deneme Sınavı
1.Eleme
2.Eleme
Türkiye Finali
Tarih
10 Mart 2024
17 Mart 2024
20 Nisan 2024
05 Mayıs 2024
Saat
Junior: 10:30 İlkokular:12:30 Ortaokul ve Açık: 15:00
Junior: 10:30 İlkokular:12:30 Ortaokul ve Açık: 15:00
10:30
10:30 (Ankara)

Turnuva takviminde yapılabilecek tüm değişiklikler “tr.tazof.org.tr” adresinde duyurulacaktır.

Kategorilere göre turnuvanın günü ve saati site üzerinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

TURNUVA PUANLAMA SİSTEMİ

Soruların puan dağılımı; çevrimiçi sınav sisteminde soruların yanında, yüz yüze sınavlarda ise soru kitapçığında sorunun yanında olacaktır.

Turnuvada cevaplama işlemini erken tamamlamak puan hesaplamasında ek puan getirmeyecektir.

Yanlış cevap verilen ve boş bırakılan sorular için “0” puan verilecek, eksi puan verilmeyecektir. Turnuva puanlaması, çevrim içi sistemde işaretlenen, yüz yüze turnuvada ise cevap kâğıdına aktarılan cevaplara göre yapılacaktır. Soru kitapçığındaki çözümler dikkate alınmayacaktır.

Puanlamada standart sapma dikkate alınacaktır.

Turnuva sonuçları “tr.tazof.org.tr” adresinde yayınlanacaktır.

EŞİTLİK BOZMA

1. Eleme turunda puan eşitliği durumunda %40’luk dilime giren son yarışmacı ile birlikte eş puana sahip olan yarışmacılar da bir üst tura alınacaktır.

2. Eleme turunda puanların eşit olması durumunda 1. Eleme turunda alınan puanlar eşitliği bozmak için kullanılacaktır.

2. Eleme turunda hâlâ puanların eşit olması durumunda dereceye girerek ödül kazananları belirlemek için yarışmacıların doğum tarihleri esas alınacaktır. Yaşı küçük olan yarışmacı, yaşı büyük olan yarışmacının üst sırasında yer alacaktır.

Final turunda puan eşitliği olması durumunda sırasıyla önce 2. Eleme turunda alınan puan, hala eşitliğin bozulmaması durumunda 1. eleme turundan alınan puan, hâlâ eşitliğin bozulmaması durumunda doğum tarihi eşitliği bozmak için kullanılacaktır.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Yarışmacıların çevrim içi turnuvada turnuva saatinde katılacakları cihazda, yüz yüze turnuvada ise turnuva başlangıcından 15 dakika önce turnuvaya katılacakları salonda hazır bulunmaları gerekmektedir.

2. Eleme turuna ve Türkiye Finaline katılım fotoğraflı kimlik belgesi veya okul öğrenci belgesi ile sağlanacaktır.

Soru kitapçığına ve cevap kâğıdına kişisel bilgiler (Adı Soyadı, T.C Kimlik No, İl Adı) turnuva başlamadan önce eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Turnuva sırasında katılımcıların yanlarında cep telefonu, akıllı saat, hesap makinesi ve her türlü iletişim sağlayacak elektronik cihazları bulundurmaları yasaktır.

Turnuva katılımcılarının turnuvaya gelirken yanlarında kalem, kalemtıraş ve silgilerini hazır bulundurmaları gerekmektedir.

Turnuva sırasında katılımcıları rahatsız edici ses çıkaracak gıda maddelerinin tüketilmesi yasaktır.

Turnuva, salon başkanının “Turnuva başlamıştır.” duyurusu ile başlar, “Turnuva bitmiştir.” duyurusu ile son bulur.

Katılımcılar soru kitapçığını ve cevap kağıdını salon başkanına teslim etmek zorundadır.

Yüz yüze turlarda, salon başkanının “Turnuva başlamıştır.” duyurusundan sonra turnuva salonundan ayrılan yarışmacı, turnuvanın yapıldığı salona geri alınmayacaktır.

Junior ve İlkokul kategorisi öğrencileri bir önceki maddeden muaf tutularak tuvalet ihtiyacı olan öğrencinin gözlemci öğretmenlerden biriyle birlikte tuvalete gitmesine izin verilecektir.

Yarışmacılar, turnuva başladıktan sonra ilk 10 dakika ve son 10 dakika salondan ayrılamazlar.

Tüm katılımcılar yönergede yazan maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

İTİRAZ

Turnuvaya yapılabilecek itirazlarla ilgili ayrıntılı bilgi her aşamada tr.tazof.org.tr adresinde “YARIŞMA KOMİTESİ” sekmesi altında yer alan “İTİRAZ KURULU” başlığı altında paylaşılacaktır.

Turnuvada yapılacak itirazlar itiraz kurulu tarafından değerlendirilecektir.

ÖDÜLLER

Turnuvaya katılan her yarışmacıya dijital “Katılım Belgesi” verilecektir.

Turnuvanın 1. aşamasında, tüm kategorilerde, ilinde ilk 5’e giren yarışmacılara ve varsa danışman öğretmenlerine dijital “İl Başarı Belgesi” verilecektir.

Turnuvanın 2. aşamasında, tüm kategorilerde, dereceye giren ilk 5 yarışmacıya ve varsa danışman öğretmenlerine “Grid” oyunu verilecektir.

Türkiye Finalinde tüm kategorilerde dereceye giren yarışmacılar, aşağıdaki para ödüllerini almaya hak kazanacaktır:

Türkiye 1.si : 5.000 TL
Türkiye 2.si : 4.000 TL
Türkiye 3.sü : 3.000 TL
Türkiye 4.sü : 2.500 TL
Türkiye 5.si : 2.000 TL
Türkiye 6.sı : 1.750 TL
Türkiye 7.si : 1.500 TL
Türkiye 8.si : 1.250 TL
Türkiye 9.su : 1.000 TL
Türkiye 10.su : 500 TL

Türkiye Finalinde, tüm kategorilerde dereceye giren ilk 5 yarışmacıya madalya verilecektir.

Türkiye Finalinde tüm kategorilerde dereceye giren ilk 3 yarışmacının varsa danışman öğretmenlerine federasyondan 1, 2. ya da 3. Kademe eğitimlerinden herhangi birinden bir ücretsiz eğitim alma hakkı verilecektir. Bahsi geçen eğitimleri daha önce almış bir danışman öğretmenin bu hakkı kazanması durumunda, danışman öğretmene öğrencisinin katıldığı kategoriye uygun olacak şekilde turnuva oyunlarından oluşan akıl oyunları seti verilecektir.

Türkiye finaline katılan tüm yarışmacılara ve varsa danışman öğretmenlerine “Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası Başarı Belgesi” verilecektir.

Turnuvada tüm kategorilerde yarışmacı ve danışman öğretmenler hak ettiği tüm ödülleri alır.

Hak edilen tüm ödüller Türkiye Finali sonuçlandıktan sonra gönderilecektir.